Son Dakika Haberleri
Ev / Yurt Dışı Gezilerinde / Chios (Sakız) Adası

Chios (Sakız) Adası

Chios bir diğer adıyla Sakız adası, sanıldığı kadar küçük olmayan ve son derece gelişmiş olan bir Yunan adasıdır. Chios (sakız) adası alışveriş anlamında gelişmiş bir bölgedir. Bu bölgede alışveriş yapmak son derece keyifli olmaktadır. Bunun sebebi çok sayıda yöresel ürünün bulunabiliyor oluşudur. Sakız adasına adını veren damla sakızı alınması gereken ilk üründür. Bunun yanı sıra damla sakızlı kahve ya da kurabiyelerde çok ilgi çeken ürünler arasındadır. Adanın içerisinde yer alan ufak köylerde hediyelik eşya alımı için idealdir. Bu köylerde Sakız adasına özgü birçok ürün bulunmaktadır.

 

 Sakız adasında görülmesi gereken yerler

 

           Sakız adası gezilebilecek yerler denince akla ilk olarak Chios gelmektedir. Çeşmeden adaya geçildiğinde ilk karşılaşılan yer bu bölge olmaktadır. Kalabalık nüfusu ve eşsiz doğası ile ön planda olan bu yer ilk olarak gezilmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Bunun yanı sıra Olympi köyü de görülmesi gereken yerler arasındadır. Bu köy konaklamak içinde son derece idealdir.

 

 Sakız adasında ne yenir?

 

Sakız adası diğer Yunan adalarında olduğu gibi Yunanistan lezzetlerinin deneyimlenebileceği önemli adalardan bir tanesidir. Peki, Sakız adasında ne yenir? Bu adanın en önemli özelliği peynir ile hazırlanan yemekleridir. Buna en iyi örnek Greek Salad yani Yunan salatası olmaktadır. Özel Feta peyniri ile hazırlanan bu salata Sakız adasında tadılması gereken lezzetlerden bir tanesidir. Bunun yanı sıra adaya ismini veren damla sakızlı ürünlerde son derece popülerdir. Bu adaya gelindiğinde damla sakızlı bir Yunan kahvesi, mutlaka içilmesi gereken lezzetler arasındadır.

hakkında Neler Alınır

Check Also

Simi (Sömbeki) Adası

İlginç tarihi yapıları ve göz dolduran evleri ile ön planda olan Simi bir diğer adıyla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir